КОКЛЮШ

Posted on 19th април 2024 in Новини

За първите 3 месеца от 2024 г. в страната са регистрирани 114 случая на коклюш. Най-висока е заболяемостта при кърмачета – 24,8%000 (14 сл.), следвани от децата на възраст 10-14 г. – заболяемост 12,4 %000 (40 сл.).  89,5% от заболелите са на възраст до 19 г. – 102 сл.

Коклюшът е силно заразна респираторна инфекция, причинена от бактерията Bordetella pertussis. Магарешката кашлица е ендемично заболяване, среща се във всички страни целогодишно.

Разпространява се лесно от човек на човек главно чрез капчици, образувани при кашляне или кихане. Причинява се от микроб, който се намира в устата, носа и гърлото.  Обикновено проявите се появяват 7 до 10 дни след заразяването, но това може да стане и след 21 дни.Коклюшът може да започне като обикновена настинка – леко повишена температура, хрема, лека кашлица, но кашлицата може да продължи седмици или месеци. Заболяването протича със силни и неконтролируеми пристъпи на кашлица. В края на кашлицата се издава характерен висок звук силно наподобяващ рев на магаре, откъдето идва и популярното наименование на тази инфекция. Често се наблюдава повръщане по време на или след пристъп на кашлица. Болните се чувстват много уморени след пристъп, но обикновено изглеждат добре между пристъпите. Много бебета с магарешка кашлица изобщо не кашлят. Вместо това при тях може да се наблюдава трудно дишане, стигащо до задух.

Заболяването протича най-тежко при кърмачета и деца в ранна детска възраст. Могат да настъпят усложнения като пневмония, енцефалопатия (заболяване на мозъка), припадъци и дори смърт. При деца на възраст под 6 месеца и при бебета, чиито майки не са ваксинирани, рисковете от усложнения са по-високи. Всички, които не са ваксинирани срещу коклюш или са непълно ваксинирани са изложени на риск от заболяване. При съмнение за коклюш, лекарите назначават специфично изследване. Заболяването може да се лекува с антибиотици, което помага за спиране на неговото разпространение. За максималната ефективност на лечението е необходимо то да започне максимално рано, през първите седмици от началото на оплакванията.

Най-сигурният начин за защита срещу коклюш е пълната имунизация.

Ваксината срещу коклюш е задължителна и е включена в имунизационния календар. Имунизацията  е тридозова и се прилага в три поредни месеца след навършване на два месеца на новороденото. Реимунизацията се прилага на втората, шестата и дванадесетата година.

Възможно е и се наблюдава разболяване от магарешка кашлица и при ваксинирани срещу коклюша хора. Обикновено инфекцията не е толкова тежка, както при неваксинирани – симптоматиката е по-лека, боледуването е по-краткотрайно.

Най-съществена част в борбата със заболяването е профилактиката , чрез постигане на висок имунизационен обхват. След въвеждане на активната имунизация се наблюдава рязко спадане на заболяемостта, наблюдават се по-леки форми на протичане и спад в смъртността.

comments: Closed

Comments are closed.